در جراحی قلب، جراحی‌های کم تهاجمی به عنوان جایگزینی برای جراحی قلبِ باز به کار گرفته می‌شوند. جراح، عمل قلب را با برشی کوچک در سمت راست قفسه سینه آغاز می‌کند. جراحی از فضای بین دنده‌ها انجام می‌شود و نیازی به باز کردن استخوان استرنوم نخواهد بود. این امر موجب ایجاد درد کمتر و داشتن دوره‌ی نقاهت کوتا‌ه‌تر نسبت به جراحی قلبِ باز می‌شود. همچنین تکنیک‌های جراحی کم تهاجمی، دید بهتری را نسبت به جراحی قلب باز برای جراح فراهم می‌کند. جراحی کم تهاجمی مشابه جراحی قلب باز، نیازمند باز ایستادن قلب و استفاده از دستگاه‌های قلبی- ریوی است. بیشتر جراحی‌های کم تهاجمی از طریق عبور آندوسکوپ از یک برش بسیار کوچک انجام می‌پذیرد. تجهیزات جراحی نیز از داخل آندوسکوپ و یا از طریق برش کوچک دیگری عبور داده می‌شوند. در حالی که جراح، ناحیه جراحی را از طریق تصاویر ارسالی از آندوسکوپ مشاهده می‌کند، تجهیزات جراحی را برای تکمیل جراحی هدایت می‌نماید.

از جمله جراحی‌های کم تهاجمی قلب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جراحی دریچه آئورت
جراحی دریچه
جراحی دریچه تریکاسپید
جراحی نقص دیواره‌ی بین دهلیزی
جراحی نقص در کانال بطنی-دهلیزی
جراحی بایپس کرونری (شامل جراحی بایپس همراه با پمپ و یا بدون پمپ)
جراحی قلب مِیز (Maze) برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی
برداشتن سیاهرگ سفانوس برای جراحی بایپس کرونری
پزشک معالج قابلیت بیمار را برای جراحی کم تهاجمی مشخص خواهد کرد. اگر بیمار قبلاً تحت عمل قلب قرار گرفته باشد، جراحی کم تهاجمی گزینه مناسبی نخواهد بود. تصمیم برای جراحی کم تهاجمی نیاز به انجام تست‌هایی قبل از عمل و بررسی پرونده پزشکی بیمار دارد.
 
 

مزایای جراحی کم تهاجمی قلب

با وجود اینکه جراحی کم تهاجمی برای تمام بیماران مناسب نیست، مزایای فراوانی برای بیمار خواهد داشت. از جمله این مزایا‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

از دست رفتن خون کمتر
ریسک کمتر برای ایجاد عفونت
کاهش درد ناشی از آسیب استخوانی
دوره بستری کوتاه‌تر، بهبودی سریع‌تر و بازگشت سریع‌تر به فعالیت‌های روزانه
جای زخم بسیار کوچک
 
 

مشکلات احتمالی

افرادی که تحت عمل کم تهاجمی قرار گرفته‌اند، به ندرت دچار مشکل می‌شوند. از مشکلات کوچک این نوع جراحی که با جراحی‌های دیگر نیز مشترک هستند، عبارتند از:

خونریزی
حمله قلبی
عفونت زخم

روش‌های مختلف جراحی کم تهاجمی قلب (به ویژه ترمیم دریچه میترال)

جراحی کم تهاجمی، طیفی از روش‌ها را در برمی‌گیرد. هدف نهایی در این روش‌ها، انجام جراحی از طریق یک برش کوچک بدون از دست دادن ایمنی وبدست آوردن نتیجه‌ی مطلوب بلند مدت مانند جراحی‌های مرسوم است. مزیت برش کوچک عمدتاً از لحاظ زیبایی است. همچنین شدت درد پس از جراحی کاهش یافته و بهبودی سریع‌تر خواهد بود اما از طرفی جراحی از طریق یک برش کوچک از لحاظ تکنیکی دشوارتر است و در برخی موارد ایمنی جراحی را پایین می‌آورد. در ادامه به معرفی روش‌های مختلف ایجاد برش در جراحی‌های کم تهاجمی قلب پرداخته شده است.

استرنوتومی از پایین (Lower Sternotomy)

در این روش، جراح یک برش ۱۰ سانتیمتری بر روی قسمت پایین‌ترِ خط میانی سینه ایجاد کرده و قسمت پایینی استخوان سینه را شکافته تا به دریچه‌ها دسترسی پیدا کند. این برش فضای قابل دسترس را محدود می‌سازد و در نتیجه موجب آسیب به دیواره قفسه سینه می‌شود. با استفاده از این برش، قلب و بیشتر عروق قابل دسترس هستند و می‌توان بیشتر جراحی‌های‌ پیچیده‌ی قلب چون ترمیم دریچه میترال، تعویض دریچه آئورت و یا بایپس شریان‌های کرونری همراه با گرافت را انجام داد. مزیت برش نامبرده این است که اگر پزشک در حین جراحی با مشکلی روبه‌رو شود، می‌تواند به راحتی شکاف را بزرگتر کرده و قسمت‌های باقیمانده از استخوان قفسه سینه را کاملاً بشکافد. جای زخم ناشی از این برش نیز به راحتی توسط لباس پوشانده می‌شود.

مینی - توراکوتومی

جراحی دریچه میترال می‌تواند از طریق یک برش۸-۵ سانتیمتری در زیر سینه انجام شود به صورتی که به تیم جراحی امکان دسترسی مستقیم به دریچه میترال را می‌دهد. بیمار از طریق همان برش و یا از طریق برش ۵​/۲ سانتیمتری دیگری در عروق کشاله‌ی ران به دستگاه قلبی-ریوی متصل می‌شود. در بیشتر بیماران می‌توان از این روش جراحی جهت ترمیم پیچیده‌ دریچه میترال استفاده نمود.

نوراکوتومی

در این روش، جراح یک برش۱۵ -۱۰ سانتیمتری را در سمت راست (به جای میانه) سینه ایجاد می‌کند و از بین دنده‌ها به قلب دسترسی می‌یابد. از آنجا که برش در زیر سینه پنهان می‌شود، این روش مطلوب است اما از لحاظ دسترسی به قلب دشوارتر خواهد بود.