جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۸۵ - پرفسور هرمز مه منش، جراح و متخصص قلب و مدیر ایرانی بخش جراحی روباتیک مرکز قلب دانشگاه مونیخ

جراحی روباتیک حاصل تاثیر فناوری های نوین در علم پزشکی است. این نوع جراحی در واقع استفاده از ابزارهایی است که با بهره گیری از بازوهای روباتیک می تواند حرکت دست جراح را بسیار دقیق به درون بدن بیمار منتقل کرده و تحولی نوین در علم جراحی ایجاد کند.
پرفسور هرمز مه منش - جراح و متخصص قلب و مدیر ایرانی بخش جراحی روباتیک مرکز قلب دانشگاه مونیخ در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فناوری مهر با بیان این مطلب افزود: حدود 150 سال پیش توانایی های دست و تخیل انسان مرزهای جراحی را به منظور بیهوشی بیمار حین عمل جراحی تعیین کرد. برخی جراحی ها از جمله غدد سرطانی بیماران را برای مدت طولانی از زندگی اجتماعی دور می سازد. این موضوع اصل مهمی را در علم پزشکی روشن کرد و آن این است که درمان بیماری مساوی با درمان بیمار نیست! این گونه افکار منجر به پیدایش ابزاری شد که جراحان از طریق برش های کوچک بتوانند در برخی جراحی ها از جمله زانو، کیسه صفرا و زنان به درمان بیمار بپردازند.
وی اضافه کرد: امروزه با توجه به پیشرفت های نوین در علم پزشکی، مشکلات موجود در جراحی های بازو و اندوسکوپیک از جمله طولانی بودن دوران نقاهت، ایجاد برش های کوچک در بدن بیمار، افزایش میزان درد و داروی مصرفی و عوارض پس از عمل جراحی به حداقل خواهد رسید. این در حالی است که در جراحی روباتیک حرکات دست جراح که پشت دستگاه می نشیند از طریق پدال هایی به 2 بازویی که درحکم دست های پزشک است منتقل می شود. همچنین بازوی سوم روبات، کار دوربین را انجام داده و تصاویر را به یک نمایشگر سه بعدی انتقال می دهد.

مدیر ایرانی بخش جراحی روباتیک مرکز قلب دانشگاه مونیخ ادامه داد : به این منظور جراح به صورت مستقیم و توسط دستانش با بافت های بدن بیمار درتماس نیست بلکه با تکیه بر تجربیات ذهنی که در جراحی های معمولی کسب کرده و پیام هایی که با هر حرکت جراح از سوی دستگاه منتقل می شود متوجه صحت حرکات خود در حین عمل جراحی می شود.

وی یاد آور شد : سال گذشته حدود 70 هزار جراحی روباتیک در سراسر جهان صورت گرفته است.

مدیرایرانی بخش جراحی روباتیک مرکز قلب دانشگاه مونیخ با اشاره به اهمیت استفاده از جراحی روباتیک در رشته های کودکان، زنان، عمومی، اورولوژی و به خصوص جراحی های قلب اظهار داشت: دقت بالا، تکرار پذیری، قابلیت برنامه ریزی مجدد، کاهش میزان عفونت پس از عمل و افزایش روند بهبودی از جمله ویژگی های بارز در جراحی های روباتیک است.
این متخصص قلب و عروق با بیان پیشرفت های فناوری های نوین پزشکی در این زمینه و سهولت استفاده از این نوع جراحی در آینده ای نزدیک خاطرنشان کرد : هنگامیکه جراح نمی تواند از دستانش به منظور بخیه زدن در این جراحی استفاده کند، دستگاه حرکات دست او را انتقال می دهد در این شرایط دشوار جراح باید از تجربیات ذهنی خود در این زمینه بهره گیرد.

وی با اشاره به جایگاه ایران به عنوان پیشگام علمی در منطقه خاورمیانه و مشکلات موجود به منظور ورود این فناوری نوین جراحی به کشور گفت : نبود برنامه ریزی درازمدت و حمایت های دولتی و نگاه تجاری به علم پزشکی همچنان از جمله مهمترین مشکلات موجود در این زمینه است.


اخبار مرتبط با این خبر:

بازدید جمعی از دانشمندان ایرانی مقیم خارج از کشور، از دانشگاه علوم پزشکی مشهد(در تاریخ شنبه، ۲ اردیبهشتماه ۱۳۸۵)

حضور درخشان یک جراح اعصاب ایرانی مقیم آلمان، در عرصه پزشکی جهان(در تاریخ دوشنبه، ۲۱ فروردینماه ۱۳۸۵)

پژوهشگر ايراني موفق به كشف سلول‌هاي عامل بيماري آسم شد(در تاریخ شنبه، ۱۹ فروردینماه ۱۳۸۵)

قابل توجه دانشجویان ایرانی دانشگاههای خارج از کشور(در تاریخ سه شنبه، ۲۳ اسفندماه ۱۳۸۴)

هفته علمي ايران در خارج از كشور برگزار مي‌شود(در تاریخ دوشنبه، ۲۲ اسفندماه ۱۳۸۴)

ثبت نظرات شما

 

 

 

اخبار تاپ ایرانیان در سایت شما | دریافت خبرنامه تاپ ایرانیان  |  اخبار تاپ ایرانیان در یاهو مسنجر |  تماس با ما

The Association of Iranophile Tehran -IRAN Tel: +98 (21) 8898 6593 - 8897 6594, Fax: +98 (21) 8897 5734 E-Mail: info@Topiranian.com